Od czterech lat w pierwszą sobotę czerwca przyjeżdżają na Jasną Górę siostry i bracia z kół Żywego Różańca z całej Polski. Przed organizacją pierwszej takiej pielgrzymki było wiele ludzkich obaw, ale widzimy, że były one bezpodstawne. Konieczność takiej pielgrzymki potwierdza coraz liczniejszy udział pielgrzymów, a także fakt, że w tym roku po raz pierwszy pielgrzymka wydłużyła się o piątkowy wieczór. W tym roku było ponad 20 tys. uczestników, którzy pielgrzymowali pod hasłem: ?Bądźmy świadkami miłosierdzia?.

Pierwsi pielgrzymi zgromadzili się w piątkowy wieczór i rozpoczęli swoje czuwanie od Apelu Jasnogórskiego w kaplicy cudownego obrazu. Modlitwom przewodniczyli przedstawiciele Żywego Różańca z diecezji drohiczyńskiej.

W sobotnim programie spotkania nie zabrakło odniesień do czekających nas w lipcu Światowych Dni Młodzieży. Koła Różańcowe od wielu miesięcy otaczają swoim wstawiennictwem modlitewnym to niezwykłe wydarzenie, które zgromadzi młodzież z całego świata. Program słowno ? muzyczny przygotowany przez wolontariuszy ŚDM z archidiecezji krakowskiej wprowadził pielgrzymów w atmosferę radosnego czuwania. Konferencja wygłoszona przez ks. Dariusza Kowalczyka z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia pomogła zebranym jeszcze raz odkryć niezwykłą wagę wydarzenia jakim będą Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Tradycyjnie podczas pielgrzymki nie mogło zabraknąć wystąpienia przedstawicielki z redakcji miesięcznika formacyjnego ?Różaniec?. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić dojrzałą formację różańcową bez sięgania do tego czasopisma. Ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, mówił do zebranych o założeniach akcji ?Żywy Różaniec dla misji?. W naszej diecezji mieliśmy okazję kilka dni wcześniej zapoznać się z myślą przewodnią tego przedsięwzięcia, gdyż ks. Maciej był gościem w naszej audycji na antenie Katolickiego Radia Podlasie i napisał artykuł, który mogliśmy przeczytać w naszej gazecie. Po słowach, który wypowiadali ludzie do ludzi przyszedł czas, abyśmy wszyscy razem wypowiedzieli słowa skierowane do Boga. W tym roku medytacji różańcowej przewodniczyła młodzież należąca do Żywego Różańca z diecezji warszawsko ? praskiej.

Podczas każdej pielgrzymki z uwagą czekamy na słowo moderatora krajowego, ks. Szymona Muchy, które jest pewnego rodzaju praktycznym wskazaniem drogi dla stowarzyszenia na najbliższe miesiące. W tym roku przypomniał nam, że skoro przeżywamy 1050 rocznicę chrztu naszej Ojczyzny, to powinniśmy objąć naszą modlitwą wszystkie jej sprawy. Mówił zatem: ?Dzisiaj rozgrywa się batalia nie o to, czy Polska będzie unijna, lewicowa czy prawicowa, ale czy Polska będzie semper fidelis ? zawsze wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii; czy w Polsce małżeństwa będą święte i nierozerwalne, czy tu u nas w Polsce nie będzie się zabijało nienarodzonych dzieci, czy tu w Polsce będą ludzie dumni ze swojej wiary i przywiązania do Boga i do Kościoła? oraz ?Musimy mieć świadomość, że to zależy od każdej i każdego z nas, a ponieważ Żywy Różaniec jest w każdej niemal parafii w Polsce, to jest to zadanie także dla nas, członków Żywego Różańca?.

Wielkim darem była obecność na pielgrzymce ks. abp. Wacława Depo, który jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Żywego Różańca. Przewodniczył on Eucharystii i wygłosił kazanie, w którym przypomniał, że różaniec może być skutecznym środkiem do walki z sekularyzacją oraz niezwykłą pomocą w wiernym wypełnianiu przykazań Bożych i trwaniu w nauce Kościoła. Na koniec Eucharystii został wręczony ks. Arcybiskupowi Ceremoniał Żywego Różańca, który jest owocem wielomiesięcznej pracy moderatorów diecezjalnych i sióstr loretanek pod przewodnictwem ks. Stanisława Szczepańca z Krakowa.

Oprac. Ks. Paweł Wiatrak

 

 

 

Dekret

Biorąc pod uwagę pozytywną odpowiedź wielu Członków Kół Żywego Różańca na apel o wsparcie modlitewne i materialne księży z naszej diecezji pracujących na misjach, niniejszym postanawiam, że wszelkie ofiary pieniężne zbierane na ten cel należy wpłacać na tzw. konto misyjne przy Kurii Diecezjalnej Siedleckiej.

Kuria Diecezjalna Siedlecka

ul. Piłsudskiego 62

08-110 Siedlce

Bank PEKAO S.A. I o/Siedlce

Nr konta 46 1240 2685 1111 0000 3656 1739

z dopiskiem ?Żywy Różaniec dla misji?

Zgromadzone na koncie fundusze posłużą jako pomoc w realizacji działań podejmowanych przez naszych księży, posługujących na misjach, głównie w Boliwii, Czadzie i Peru.

Za każdy dar serca, składany zarówno w wymiarze duchowym jak i materialnym, wszystkim Ofiarodawcom składam serdeczne podziękowanie.

Z pasterskim błogosławieństwem

                                                                      Biskup Siedlecki
                               
Kazimierz Gurda