KOŁA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

Luty 2018

kzk022018Przed nami III Kongres Różańcowy diecezji siedleckiej w Radzyniu Podlaskim 
24 luty 2018

 

Drodzy Kapłani, Zelatorzy i Zelatorki oraz wszyscy członkowie kół Żywego Różańca!

Przeżywamy 100-lecie odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji
i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata”. To dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.
„Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin” - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zgromadzimy się na Kongresie Kół Różańcowych w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim 24 lutego 2018 roku, aby wspólnie zawierzyć Maryi naszą Ojczyznę, by pomogła nam ochronić to wspaniałe dziedzictwo, któremu na imię Polska, jak to czyniono w poprzednich pokoleniach. Mimo wielu dziejowych burz nie utraciliśmy wiary. W dobie tak wielu zagrożeń, oddalania od Boga, modlitwa jest tym bardziej nam potrzebna. Człowiek szczęśliwy - mówią święci - to taki który kocha Boga. Pierwszym dowodem tej miłości jest modlitwa. Niech nie zabraknie zelatorów, zelatorek oraz członków Kół Żywego Różańca na wspólnej modlitwie, byśmy wraz z Maryją, wyprosili potrzebne łaski.

Przeżywamy także rok Jubileuszu 200-lecia istnienia naszej diecezji, podczas którego dziękujemy za otrzymane łaski, za wielu wspaniałych pasterzy i kapłanów, którzy w trudnych czasach organizowali życie religijne diecezji, narażając się na cierpienie, zsyłki na Syberię czy śmierć. Nie szczędzili sił, aby zapewnić posługę sakramentalną i odnowę moralną narodu. Niech świadomość przekazanej wiary przez przodków okupionej cierpieniem, a także i śmiercią męczeńską umocni nasze poczucie odpowiedzialności za obecne czasy. Dobrze robimy, mądrze i odpowiedzialnie, gdy zawierzamy wszystkie, a zwłaszcza trudne sprawy Maryi Matce Nieustającej Pomocy.

W związku z powyższymi wydarzeniami w tym roku Kongres Różańcowy będziemyprzeżywać pod hasłem: Obecność Maryi w dziejach narodu i diecezji siedleckiej. Podczas kongresu konferencję na temat roli Maryi w dziejach naszej diecezji wygłosi ks. prof. Janusz Królikowski – wykładowca mariologii na UKSW, członek międzynarodowej Papieskiej Akademii Maryjnej w Rzymie, autor licznych publikacji. Natomiast o obecności Maryi i historii kół różańcowych w diecezji siedleckiej wygłosi ks. kan. mgr lic. Wojciech Hackiewicz - – wykładowca teologii fundamentalnej w seminarium siedleckim.

Polecamy to wydarzenie Waszej modlitwie i już dzisiaj prosimy o zarezerwowanie czasu i obecność wszystkich zelatorów Kół Żywego Różańca, a także chętnych członków wraz ze swymi duszpasterzami. Każdy z uczestników otrzyma materiały związane z historią naszej diecezji.

Wraz z Moderatorami Rejonowymi i Diecezjalną Radą Żywego Różańca serdecznie zapraszamy na Kongres Różańcowy do Radzynia Podlaskiego 24 luty 2018r. w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Cnota cierpliwości.

Maryja Dziewica była bardzo cierpliwą kobietą. Ewangelia od momentu zwiastowania pokazuje, że Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa, była wystawiana na różnego rodzaju próby. Poczęcie bez udziału męża sprowadziło na nią zagrożenie, odtrącenia przez Józefa, przeklęcie przez wspólnotę żydowską a nawet możliwe było ukamieniowanie Jej za cudzołóstwo. Mimo takiego zagrożenia Maryja zachował spokój duszy. Z łagodnością, wytrwałością i ufnością pokonywała przeszkody, które przed nią stawały. Nie kalkulowała po ludzku jak tu powiedzieć Józefowi o dziecku ale w swej prostocie mówiła, tylko tak jak było naprawdę. Dzięki swej cierpliwości pozwoliła, aby to sam Bóg mógł realizować swoją Wolę.

Cierpliwie znosiła niegościnność i brak zrozumienia Żydów w Betlejem, a także prześladowanieze strony Heroda. Przez trzy dni strapionaszukała Syna w Jerozolimie. W bólu serca oczekiwała poranka wielkanocnego wspominając na słowa Syna że zmartwychwstanie.

Biorąc wzór z Maryi wszyscy, którzy chcą doskonalić się w tej cnocie przez co bardziej podobać się Bogu, powinni nie zrażać się, gdy zostają wystawieni na próby. Powinni zachować spokój duszy i ufność do Boga, że jeśli Dobry Ojciec daje trudną drogę do przejścia, to i da odpowiednie buty na jej szlak. Cierpliwość wyraża się w tym jak człowiek się zachowuje w obliczu trudności i wyzwań, które zostały przed nim postawione.

Czasami zdarza się i tak, że Bóg chcę abyśmy w swoim życiu przeżyli trochę cierpienia, które możemy łączyć z cierpieniami Maryi i Jezusa, ofiarując je za tych, którzy najbardziej bardziej potrzebują pomocy Bożej. Przyjmując krzyże bez narzekania i kombinowania jak je zmniejszyć albo ominąć naśladujemy Maryję. Ona szła dokładnie drogą wyznaczoną jej przez Boga, aż pod sam krzyż Jej Syna, aby tam miecz boleści przeniknął Jej serce.

Dusze ćwiczące się w cnocie cierpliwości powinny także zachować wytrwałość w czasie swych modlitw. Nie zrażać się, że nie są od razu wysłuchane ale tak jak Maryja wytrwale szukała Jezusa przez trzy dni, tak i każda dusza Bogu miła, ma trwać przed Nim choćby On milczał przez dłuższy czas. Bóg i w ten sposób wyraża swoją Wolę, a Jego Wola jest najważniejsza i zawsze słuszna.

diakon Marcin Wesołowski

Wydarzenia w lutym:

2 lutego przypada święto Matki Bożej Gromnicznej. Nowy kalendarz liturgiczny nadał świętu nazwę OFIAROWANIA PAŃSKIEGO.Jest to także dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. Niech nie zabraknie modlitwy w ich intencji, by byli czytelnym znakiem świętości dla świata.

11 lutego – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Jest to wspomnienie pierwszego objawienia w roku 1858. W tym roku przypada 160 rocznica objawień.

Intencja diecezjalna na luty:

- o obfite owoce kongresu różańcowego w Radzyniu Podlaskim

EDK 2020

EDK 2010

EDK 2019

edk2019

EDK 2018

edk-2018-logo

EDK 2017

big edk2017

EDK 2016

lnp2016

Ta witryna używa plików cookies zapewnienia pełnej funkcjonalności dla różnych przeglądarek i systemów operacyjnych. index.php?id=5